ICC Eesti - Rahvusvaheline Kaubanduskoda

  • Avaleht
  • Uudised
  • Liikmed
    • ICC Eesti liikmebaas
    • Liikmete pakkumised
    • Astu ICC Eesti liikmeks!
  • Kalender
  • ICC Eesti
    • Tegevused
    • Publikatsioonid
    • Arvamus
    • Viidad
  • ICC WBO
    • Digiraamatukogu
    • Juhendid ja väljaanded
    • Videod
  • Kontakt
  • Liitu meililistiga
  • Oskusteave
    • Incoterms® 2020
    • Abimaterjalid
  • Projektid
  • English
  • Eesti

Eesti äridelegatsiooni visiit Gruusia õlletehasesse Zedazeni

20.09.2016

Esmaspäeval, 19. septembril külastas ICC Eesti äridelegatsioon Gruusia visiidi raames Zedazeni õlle- ja karastusjookidetehast, kus tutvuti nii tootmisega kui ka ettevõtte ajaloo ja edasiste plaanidega. Eesti äridelegatsiooni võõrustas Zedazeni tegevjuht hr Vasil Sulkhanishvili. Visiit Zedazeni tehasesse oli korraldatud ICC Georgia poolt.

Pildid ettevõtte külastusest leiate SIIT.

ICC Eesti äridelegatsiooni visiit Gruusiasse toimub 16.–23. septembril. Äridelegatsiooni juhib president Arnold Rüütel. Delegatsioon koosneb nii ICC Eesti liikmetest kui ka teistest edukatest eksportivatest ettevõtetest.

Ärireis sisaldab Gruusia-Eesti ärifoorumit ning ka ringsõitu riigis, mille käigus toimuvad ettevõtete külastused. Ringreisile on kaasa kutsutud ajaloolane Ott Sandrak, kelle teadmised ja kogemused aitavad mõista sihtmaad ja selle rahvast.

2
9

Klubihooaja avamine omnibussis

16.09.2016

Selle sügise esimese Kella Kuue Klubi külalisesineja oli hinnatud ajaloolane Ott Sandrak, keda avalikkus tunneb ka kui muinsuskaitse spetsialisti, mälumängurit ning ajalooliste ja dokumentaalfilmide nõustajat. Tema põhjatud teadmised ja kogemused on aidanud meil mõista mitmetel ICC Eesti äridelegatsiooni visiitidel kultuuri, rahvast jpm.

Pärast viimast, augustikuu Läti ärivisiiti tekkis soov ka Tallinna ajaloost rohkem teada saada. Nii alustasimegi seekord klubihooaega omnibussis, võttes suuna aina populaarsemaks kujunevale Kopli poolsaare kunagisele tööstuskvartalile. Nagu on Ott Sandrakule omane, avas ta paljudele Tallinna ühe vanima eeslinna uue nurga alt, juhtides tööstushoonete kõrval tähelepanu ka elamutele, kunagistele kalmistutele ja ahhetama panevatele lahtedele, mille vaated poolsaart kaunistavad.

Esimese hooga mäletatakse linnaosa kui endist tööstushoonete ja tehaste piirkonda ning nõukogude ajast on asumil suisa kurikuulsalt hirmutav maine. Ent veelgi varajasematel aegadel oli Kopli lahe äärne ala koht, kus karjatati hobuseid ning kuhu linnarahvas tuli rohelust nautima. Sõidul nii-öelda täidetud merel ehk Paljassaare poolsaarel võis kunagist baltisakslaste grüünetamist tõesti ette kujutada.

Tallinn hakkas aga tööstuslinnana täiskäigul arenema 19. sajandi lõpus pärast raudtee rajamist. Poolsaarel on täiuslikud tööstuskompleksid, alustades omaaegsest tekstiilitööstusest ja lõpetades laevaehitustehastega. Seepärast alustasimegi ringsõitu ärimeeste Emanuel Nobeli ja Gustav Lessneri allveelaevade ehitamisalalt – Noblessneri sadamast. Täna on näha, kuidas tehase territooriumile ehitatakse elamukvartalit ning kasutusel on juba ka üksikud kontoripinnad.

Võttes seejärel suuna TTÜ peahoonele, kus loomulikult on suurem osa klubiõhtul osalejatest õppinud, silmitsesime nii Volta, Arsenali kui ka Krulli tootmishooneid. Ent helge moment saabus siiski siis, kui tipikad oma koolimaja hoovile astusid ning tudengipõlve lood kõlama hakkasid. Klubiõhtu „kirsiks tordil“ olid omapärane Sirbi tänavajupp ja Herbert Johansoni Maisi tänava elamuhooned-ehitismälestised, mille arhitektuurilised lahendused osalejaid võlusid. Mõlemad on elamukompleksid, mille sarnaseid teisi Tallinnas pole.

Klubihooaja avamine osutus eriti menukaks ja edukaks: kõik kohad olid välja müüdud ning osalejaid valdas absoluutne rahulolu. Kõige kaugemalt tuldi klubiõhtule Valgast.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

Lätis käik on rohi enese imetlemise vastu

05.09.2016

Juba möödunud aasta Läti ärivisiidi ajal sai selgeks, et Lätti peab uuesti minema. Tõsi, Läti on Eestist vaid veidi suurem ning rahvastki on õige pisut rohkem, ent vaatamata sellele suudab lõunanaaber aina rohkem üllatada. Lätlaste toimekus paistis meile silma kõikjal, alustades külastatud ettevõtetest ja lõpetades teele jäänud ahhetama panevate lossikompleksidega.

Neljapäevane tihe ajakava hõlmas enda alla käigud Läti silmapaistvatesse ettevõtetesse ning kohtumised nii Jelgava kui ka Liepaja linnavalituse esindajatega. Selle kõige juures avas ajaloolane Ott Sandrak naaberriigi hoopis teise nurga alt, juhtides tähelepanu lugematul arvul lossihoonetele ja muudele vaatamisväärsustele.

[expand title=”Loe pikemat kokkuvõtet SIIT.”]

Tavapärase malli järgi algas visiit ärifoorumiga Läti Kaubandus-Tööstuskojas, kus koja tegemisi tutvustas välissuhete nõunik Mārtiņš Perts ning Läti maksusüsteemist rääkis tegevuspoliitika osakonna direktor Katrīna Zariņa. Kohtumise lõpetas maailma ühe olulisema frantsiisi arenduse nõustamise ettevõtte Francorp esindaja Balti riikides, Francorp Baltic omanik Arturs Beiers. Oma ettekandes keskendus ta põgusalt koleme põhiküsimusele: mis on frantsiisimine, miks ja kuidas frantsiisida.

Riia ettevõtetest külastasime Läti juhtivat lauanõude hulgikaubandusfirmat Arkolat, kus tegevjuht Laura Buharina esitles nii oma ettevõtet kui ka purunematuid tooteid uhkusega kui Baltimaade elevanti. Teisena ootasid meid ehitussegude tehase SIA Sakret esindajad, nende seas ettevõtte juht Andris Vanags ja Sakret OÜ tegevjuht Ahto Leitud. Sakret oli osalejatele hea näide edukast frantsiisikontseptsioonist: Läti erakapitalil põhinev SIA Sakret omab frantsiisilepingu põhimõttel õigust tegutseda Baltikumis, Valgevenes, Kaliningradis ja Soomes.

Teise päeva varahommikul saime kohtumisel Jelgava linnapea Andris Rāviņši ja Anna Zeninaga teada linna arengusuundadest. Jelgavat võib pidada nii innovatsiooni-tehnoloogiakeskuseks, hariduse, kultuuri ja turismi keskuseks kui ka logistikas transpordikeskuseks. Pikalt peatuti ka haridussüsteemil ja selle seosel ettevõtetega. Andris Rāviņš, kes on hariduselt insener, peab inseneride harimist ja õpetamist seepärast nii oluliseks, et just nemad viivad maailma edasi. Meid võõrustati äsja valminud Jelgva Tehnikumis.

Jelgava üheks uhkuseks ja auks on 23hektariline NP Jelgava tööstuspark. Juhatuse liikmete Arta Nordmane ja Guntars Cauna sõnul on tööstuspargis kõige rohkem tootmisettevõtteid ja see järel kaubandusega seotud firmad. Kõige suurema ala katavad puidu töötlemisega seotud ettevõtted ning sellele järgnevad metalli, plastiku ja klaasi töötlemisega tegelevad ettevõtted. Meilgi oli võimalus kohtuda puidutöötlussektori esindajaga – Cross Timber Systemsit tutvustas asutaja ja omanik Andris Dlohi, näidates missuguseid laminaatpuidumooduleid nad era- ja avalike ehitiste ehituseks toodavad.

Ärivisiidi kolmas päev oli pühendatud Liepajale. Linnavalituses võtsid meid vastu arendusosakonna juhataja Mārtiņš Ābols, majandusosakonna juht Arnis Vītols ja turundus- ja investeeringute osakonna tegevjuht Guntis Beļskis, kelle elav vastuvõtt ja ettekanne tekitasid osalejates veelgi suuremat huvi Liepaja vastu. Belskis tegi meile kiire tutvustuse ka linna tööstuspiirkonnas, sh sadamas.

Liepajagi üllatas meid oma töökate ja edasipürgivate ettevõtetega. UPB on holding firma, mida peetakse Baltimaade üheks juhtivamaks tööstusettevõtete grupiks, tootes ehitusmaterjale juba üle 25 aasta. UPB edusaladuse ja –mõõdupuu on seadnud arhitektist omanik Uldis Pīlēnsi. Linna metallitootjatest oli meile heaks näiteks edukas ettevõtte Metalmeistars. Kahtlemata on nende tootmine tipptasemel: kõige uuem tehnoloogia, kõrgete oskustega töötajad.

Moodsa Liepaja uus maamärk on Liepaja sümfooniaorkestri uus kodu ja 1024 istekohaga Balti riikide suurima kontserdisaaliga Liepāja kontserdimaja ehk Lielais Dzintars (suur merevaik). Nägime, kuidas valgusel on kontserdimajas oluline roll. Päevavalgus ja laeni ulatuvad peegelklaasid tekitasid hoones ainulaadse õhustiku.

Ettevõtete külastuste kõrvalt jõudis ajaloolane Ott Sandrak meile avada Läti ja ka Riia hoopis uues valguses: külastasime lugematul arvul uhkeid lossikomplekse ja muid vaatamisväärsusi, kuhu muidu ehk ei satukski. Küsides osalejatelt, mis neile kõige rohkem meelde jäi, toodi ülekaalukalt välja südantsoojendav vastuvõtt Läti esimese presidendi Jānis Čakste sünnikohas Auči mõisas, Rundale lossi suursugusus ja Riias Alberti tänava juugendlik elegants. Sõit pälvis osalejate absoluutse rahulolu.

[/expand]

dsc_0754Vaata galeriid visiidist SIIN.

ICC Eesti liikmesfirmal jagub väljapaistvaid ideid

01.09.2016

ICC Eesti liikmesfirma Taarapõllu Talu OÜ tegeleb puuviljade, marjade ja köögiviljade mahetootmise ning töötlemisega. Taarapõllu mahedad marjakrõpsud, -mahlad ja -jahud on ammu leidnud tee tarbija südamesse, kuid kuna konkurents on tihe, tuleb pidevalt areneda. Nii ongi talu tegevjuhil Silvi Langusel terve nimekiri ideid, mis ootavad katsetamist, et maitsvaid marjatooteid juurde leiutada, kirjutab 1. septembri Postimees.

Foto: Kristina Traks

Foto: Kristina Traks

Taarapõllu mahekrõpsud jõuavad müüki ka Riia Stockmanni. Üks suurem klient on Belgias, nendele tehakse marjakrõpse privat label’ina. „Nad on väga huvitatud mahedast tootest ja suurest kogusest. Soovid on neil suuremadki, kui teha suudame. Näiteks tänavused vaarikad broneerisid nad kõik endale. Mahevaarikas on Euroopas üldse väga hinnas. Eks nagu Eestiski – vaarikas on üks siinse rahva suur lemmik,” märgib Langus.

Loe täismahus intervjuud Taarapõllu Talu tegevjuhi Silvi Langusega SIIT.

  • Liitu ICC Eesti uudiskirjaga!
  • Astu ICC Eesti liikmeks!
  • ICC Eesti liikmete nimekiri
  • ICC Eesti üritused
  • ICC Eesti hommikuklubi
  • ICC Eesti rahatäht

Uudised

  • Eesti arbitraažieksperdid esindatud rekordkoosseisus ICC arbitraaži ja ADR komisjoni kohtumisel Pariisis
  • Rahvusvahelise Kaubanduskoja avaldus Ameerika Ühendriikide kaitsetollide teemal
  • ICC Eesti ja ImpactBuilders Tallinn koostöö avardab Eesti ettevõtete rahvusvahelisi võimalusi
  • Raigo Tammo – mees kes jõuab
  • In memoriam
  • Avaleht
  • Uudised
  • Kalender
  • Liikmete pakkumised
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Flickr
  • Liitu meililistiga!
  • Isikuandmete töötlemine
Rahvusvaheline Kaubanduskoda - ICC Eesti, A.H. Tammsaare tee 47, Tallinn Estonia, +372 684 1070, icc@icc-estonia.ee
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega.Nõustun Loe veel
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT
X